Regularne spożywanie soku z buraków wywiera pozytywny wpływ na układ krążenia podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych i prowadzi do zauważalnego wzrostu wytrzymałości – dowodzi badanie opisane na łamach „American Journal of Physiology”.

Jego autorzy – naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (USA) – odkryli, że zdrowi, dorośli mężczyźni, którzy przez 15 dni pili sok z buraków, mieli niższe ciśnienie krwi i bardziej rozszerzone naczynia krwionośne zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych.

„Sok z buraków jest bardzo bogatym źródłem azotanów, dlatego pijąc go dostarczamy sobie duże ilości tych związków – tłumaczą autorzy pracy. – Co to oznacza dla naszego ciała? Najważniejszym efektem działania azotanów jest rozluźnianie ścian naczyń krwionośnych, a co za tym idzie zwiększenie przepływu krwi i obniżenie ciśnienia tętniczego. Wszystkie te rzeczy są zaś bardzo istotne dla osób uprawiających sport”.

Jak wyjaśniają badacze, rozszerzone naczynia krwionośne przyczyniają się do tego, że serce zużywa mniej tlenu. Regularne picie soku z buraków powoduje więc zwiększenie pojemności tlenowej, zmniejsza koszt energetyczny podczas treningu i poprawia wydolność – mówią.

Według autorów, wyniki te wskazują, że sok z buraków może być z powodzeniem stosowany jako naturalny suplement diety zwiększający dopływ tlenu do mięśni i zmniejszający częstotliwość pracy serca podczas wysiłku. Pijąc go można ćwiczyć dużo dłużej (z jednakową intensywnością i jednakowym obciążeniem) zanim wystąpią objawy zmęczenia – dodają.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl